«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа-лицей города Макинск отдела образования по Буландынскому району управление образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Мәтін туралы жалпы түсінік.

15.03.2017

 

Сабақтың тақырыбы:Мәтін  туралы  жалпы  түсінік.

Мақсаты: 1.Мәтіннің құрылымы  ж/е оны құру жөнінде түсінік беру. Тақырыпша туралы  ұғым  қалыптастыру.

2. Мәтінді мағыналық бөлімге бөліп,тақырыпша қоюша үйрету арқылы мәтінді  саналы түрде қабылдауға мүмкіндік

жасау. 3.Ұйымшылдыққа ,ізгілікке,кісінің ісін бағалауға тәрбиелеу.

Көрнекілік:Тірек -сызба ,

Ұстаным:Проблемалық ,жүйелік ,қызығушылықты ояту.

Әдістері:Сұрақ-жауап,талдау жинақтау,ізденушілік.

Көрнекілік:тірек сызба,компютер.

Сабақ барысы:

I.Психологиялық дайындық.

Жаңа ғасыр ұланымыз

Жақсы оқу ұранымыз.

II.Қызығушылығын ояту.

 «Жалған жұмбақ»ойыны

    Үйде бірнәрсе тұр.  Қасынан бір кемпір өтіп бара жатып,оған

қарап   «Мыстан кемпір»- деді.Салдат кетіп бара жатып, оған қарап: «Генерал» -деді.  Бір қыз

өтіп бара жатып қарады  да  «Сұлу періште» деді.

-Ол не нәрсе?

-Ендеше бізде қай топ  алғыр, тапқыр, шапшаңдығын  байқау арқылы  сынып айнасы  екенін  білімдеріміз

  арқылы   анықтайық.

III.Үй жұмысын тексеру.

3-жаттығу 45-бет.

Стикер арқылы жауап беру

v -Бүгін біз мәтін туралы білімімізді кеңейтеміз.

v -Мәтін туралы не білеміз?

v -Мәтін дегеніміз не?

v -Мәтін- мағына жағынан байланыстыратын  сөйлемдер тізбегі.

v -Мәтінге не қоюға болады?

v -Мәтін тақырыбы дегеніміз не?

v -Мәтін не жайында айтылса сол оның тақырыбы болады.

v -Мәтіндегі негізгі ой дегеніміз не?

v -Негізгі ой автордың айтайын деген ойы.

v -Мәтіннің қандай түрлері болады?

v -Әңгімелеу ,сипаттау ,пайымдау.

v -Сұрақтарын ата.

v -Мәтіннің бөліктерін ата.

v -Басы,ортасы,соңы.

v-Кіріспе бөлім,негізгі бөлім,қорытынды бөлім.

Жаңа сабақ.

Дәптермен жұмыс

Көркем жазу   Сс әріпін көркем етіп жазу.

Топпен жұмыс «Кімнің тобы  шапшаң?» ойыны

1-жаттығу.Қыздың көргені бойынша жазған әңгімесін ретке  келтіріп  жаз. Бірде ол балапандарын ілестіріп  көлшікке  келді. Суға   бірінші  болып  қаз сүңгіді. Жазда  мен  қаздың өз  балапандарын  қалай  шомылдырғанын көрдім. Балапандары  да сырғи жүзіп барып ,суға сүңгіп  шығып  жатты.Мен қызыға қарап тұрдым.

2-Түлкі мен ешкі

Ертегіні мұқият  оқып шығыңдар. Ертегі бөлімдерін 

(басы, ортасы, соңы) анықтап, төртбұрыш ішіне  мәтін бөліктерінің  ретін нөмірлеп  шығыңдар.

 

-Ертегіні тез түсінуге не кедергі  болып тұр.

-Ертегі  қалай басталады?

-Бір күні қандай оқиға болды?

-Түлкінің апанға түсуінің  себебі неде?

Сол ойыңды  мәтінге сүйеніп ,  дәптерге жаз.

I-топ      Суреттер мен сөйлемдер арқылы .

II-топ     Суреттердің  көмегімен.

III-топ    Есіңде қалғаны бойынша.

IV-топ    Мәтін бөліктерін анықта.

-Мәтән қалай басталды? Оны  қандай белгісінен анықтадың?(Бір түлкі)

-Мәтіннің  негізгі  бөлімін  қалай анықтадың?

-Автор бізге не айтқысы келді? Оны мәтіннің  қай бөлімінен табуға  болады?

Сергіту сәті  

Шығармашылық  тапсырма «Кім жылдам?» ойыны

I –топ                                 

   1.Мына

сөйлемдерді  дұрыс орналастыр, мәтінді

қалпына келтір.Торкөзге сөйлемдердің ретін белгіле.

II-топ

 

Топ

Мәтін түрлері

                             Сызбасы

Бірінші сөйлемі

Әңгімелеу

Не істейді?

Қайтеді?

1.    

Басы

2.    

Ортасы

3.    

Соғы

 

Сипаттау

Қандай?

      1.Түрі,сипаты

      2.Ерекшелігі

      3.Автор ойы

 

Пайымдау

Неге?

Неліктен?

      1.Кіріспе

      2.Дәлелдеу

      3.Қорытынды

 

 

 III-топ

Мәтіндегі сөйлемдер шекарасын,ойдың аяқталатын жерін ажыратыңдар.Сөйлем орнына нүкте қойып айтыңдар.

Мәтінде не айтылған?

IV-топ

Сипаттау мәтінін түзе.

Топтастыру

Мәтін

Сабақты қорыту.

Үйге тапсырма:7- жаттығу.47-бет.

Бағалау: -Оқушы жұмысты қатесіз орындады. Талдау жүйесін сақтады және жазуды дұрыс рәсімдеді.

Просмотров: 3611

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст