«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа-лицей города Макинск отдела образования по Буландынскому району управление образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Жиынды біріктіру және бөліктерге бөлу. Менің өлкемнің табиғаты.

03.03.2020

 

Пән:

Сынып:

Күні:

Мұғалім:

Математика

2 Ә

11.12.19

Темирханова С.Ж.

Сабақтың тақырыбы:

Жиынды біріктіру және бөліктерге бөлу.

Менің өлкемнің табиғаты.

Оқу мақсаты:

2.​4.​1.​3 жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау

 2.​5.​2.​2 жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдану
 

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілей алады, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтай алады және жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдана алады

Көпшілігі: жиындар мен олардың элементтерін диаграммада анықтай алады, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін түсіндіре алады және жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдана алады

Кейбірі: жиындар мен олардың элементтерін диаграммада , элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтай алады және жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолдана алады

Бағалау критерийлері

-жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілейді, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтайды

 - жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және таңбаларын қолданады

Тілдік мақсаттар:

Жиын, жиын элементтері,тиісті,тиісті емес элементтер, бос жиын

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

 

 Ұйымдастыру кезеңі:

-Психологиялық ахуал

-Өткенді еске түсіру

Әдіс: «Кофе таяқшалары»

-- Балалар, жиын дегеніміз не?

-Жиын – ортақ белгілері бойынша біріккен заттар жиынтығы. Жиынды әртүрлі нысандардың қандай да бір белгісі негізінде құруға болады.

 - Жиынның элементтері дегеніміз не?

-Жиынды құрайтын заттар элементтер деп аталады.

Жиынды қалай белгілейміз?

Латын әріптерінің бас әріпімен белгілейміз.

Оның ішіндегі элементтерін қалай белгілейміз?

Латын әріптерінің кіші әріптерімен белгілейміз.

-Элементтің жиынға тиісті екендігін білдіретін таңбаны сызып көрсетіңдер.

-Элементтің жиынға тиісті емес екендігін білдіретін таңбаны сызып көрсетіңдер.

 

 

 

Сабақ ортасы:

 

 «Рюкзак» әдісі саяхатқа даярлық.

 Тапсырма:

-Балалар, бүгін біз туған өлкеміздің табиғатына саяхатқа шығамыз.Алдымен саяхатқа өздеріңмен бірге алып шығатын заттарды түгендеп,рюкзакқа салыңдар.

-Артық заттарды қандай жиынға біріктіруге болады?

ҚБ: «Басбармақ»

-Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады.

 

Топтық жұмыс

«Сиқырлы фигуралар »әдісі

Тапсырма: Берілген суреттерді бірнеше жиынға біріктір, оларға атау беріп, жиын элементтерін латын әріптерімен белгіле

 

-Әр топқа түрлі жұмыстар беріледі.

І топ. Оқушылар құстар мен балықтар жиынын құрастырып, оларды біріктіретін жиынға атау береді. («Жануарлар» жиыны). Жиын элементтерін латын әліпбиінің әріптерімен белгілейді.

ІІ топ. «Жанды заттар» жиынын екі жиынға бөліп, оларға атау береді.

(. Әрқайсысында қандай екі жиынның біріктірілгенін анықтап, артық элементті табады.

 Жиынға ортақ атау беріп, оларды екі жиынға бөледі.)

 

ҚБ: «Алақан»

 

 

Жұптық жұмыс.

«Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі.

Тапсырма:Берілген жиынға қандай екі жиынның біріктірілгенін анықта,артық элементті тап, диаграммаға сал(әр жұпқа түрлі нұсқадағы тапсырмалар карточка түрінде беріледі)

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

Ұлдар жиыны тұрыңдар.

  • Қыздар жиыны тұрыңдар.
  • Аттары дауысты əріптен басталатын ұлдар жиыны қолдарыңды бұлғаңдар.
  • Қыздар жиыны бастарыңды изеңдер.
  • 2-сынып оқушыларының жиыны бір орында айналыңдар.
  • Біздің сыныптың ұлдар жиыны орындарыңа жаймен отырыңдар.

Біздің сыныптың қыздар жиыны орындарыңа жаймен отырыңдар.

 

 

Сабақтың соңы

 

Дәптермен жұмыс.

Тапсырма:

 

 

 

 

Жиын

Жиын элементтері

Бір таңбалы сандар

 

Ондықтары мен бірліктері бірдей екі таңбалы сандар

 

Екі жиынның бірігуін ___________________деп атауға болады.

Жеке жұмыс.

«Алматы қорығы»әдісі

Тапсырма:  (әр мысал жазылған карточканың артында бір жануардың суреті болады және соңында тақтадағы Алматы қорығының картасына жинақталады)

Есептеп,дұрыстығын тексер:

25+9            100-2           90-18

90-36           74-8             89-45

27+33          76+7           14+56

-Өрнектердің дұрыстығын кері амал арқылы тексер.

-Өрнектердің мәнінен жиын құрастыр,ата.

-Оны қандай екі жиынға бөлуге болатынын көрсет.

 

№4 тапсырма

 

 

 

Дәптердегі 3-тапсырманы орындау.

«Кім шапшаң?»

 Амалдардың мәнін табу.

Оларды қандай екі жиынға топтастыруға болады?

«Айырмалар» жиыны

«Қосындылар» жиыны

Дәптердегі 4-тапсырманы орындау.

Есеп құрастырып, әртүрлі тәсілмен шығару.

Шешуі: 1- тәсіл: (34+23)-12= 45 (жәшік қалды)

             2- тәсіл: (23-12)+34= 45(жәшік қалды)

             3- тәсіл: (34-12)+23= 45(жәшік қалды)

Жауабы: дүкенде 45 жәшік жеміс қалды.

 

 

«Жиын элементтерін ата» тапсырмасын ұсынып тақырыпты бекіту. Оқушыларды  біреуі бір қағаз алып, оқиды. Жиынның элементін атайды. Қалғандары оған өз элементтерін қосады.

Мысалы:

1) жәндіктер жиыны – шыбын, маса, ара, инелік, және т.б.

2) адам емдейтін қызметкерлер жиыны;(дәрігерлер)

3)оқулықтар жиыны – қазақ тілі, жаратылыстану, дүниетану, әдебиеттік оқу, т.б.

 

 

Оқушыларға жабық сұрақтар қою арқылы қорытындылаймын.

Жиын бола ма?

иә

жоқ

Оқушылар

+

 

Кітап

 

-

Дәрігерлер

+

 

Натурал сандар

+

 

Қарағанды

 

-

 

 

(ҚБ)  Қалыптастырушы бағалау. Өздік жұмыс.

 

1)  _________________________________________жиыны ;

2) Жиынының элементтері____________________________ сандары;

3) Жиынға қай элементтер тиісті емес? Оларды белгіленуімен жазыңдар._______________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Дескриптор:

  • жиын, жиын элементтерін біледі;
  • жиын элементтер санын көрсетіп жазады;
  • жиынға тиісті, тиісті емес екенін ажыратады;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

      

Кері байланыс:

 «Гүл өсірейік»

Туған өлкеміздің табиғаты алуан түрлі,көркем екен.Табиғатты сақтау және қорғау-біздің міндетіміз.Ендеше сабағымыздың соңында мектебіміздің ауласын көгалдандыру жұмысына өз үлесімізді қосып, гүлдер өсірейік.(әр топқа мектеп ауласы бейнеленген сурет таратылады.Топтағы әр оқушы аттары жазылған гүл стикерлерін аулаға жапсырып, өсірген гүлдерін тақтаға іледі.)

 

5гүл-барлық тапсырманы түсініп, дұрыс орындадым, сабақ маған ұнады.

3гүл-сабақ маған ұнады, кейде көмек қажет болды.(осы тақырып бойынша тағы көбірек білгім келеді)

1гүл-сабақ ұнады, бірақ тақырып бойынша түсінбеген сұрағым бар.

-Сабақтың басындағы мақсатымыз қандай еді? Сол мақсатқа жеттік пе?

 

 

 

         

 

Просмотров: 1705


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст