«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа-лицей города Макинск отдела образования по Буландынскому району управление образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ыбырай Алтынсарин әңгімелері

29.11.2019

Пәні:  қазақ  әдебиеті

Сынып: 10«А»

Күні:

Мұғалім: Рахманова Г.Р

Тақырыбы:

   Ы.Алтынсарин   әңгімелері

Мақсаты:

Ы.Алтынсарин   әңгімелерімен танысады.     Әңгімелерінің

тақырыбы мен идеясы  жайлы түсінеді. Ойлау  қабілеті  мен,тілі   дамиды.

 Еңбекке , адамгершілікке, мейірімділікке тәрбиеленеді.

Күтілетін нәтиже

-Топта ақылдасып,бір-біріне тапсырмаларды орындауға көмектеседі.

-Тапсырмалар орындаған кезде топтастарына қарап үйренеді,қарым- қатынас жасайды, жүктелген тапсырмаларды орындай алады.

-Таным әрекеті процесінде қарым-қатынас шеберлігі дамиды.

Әдістері

Түсіндіру,сұрақ-жауап,топтастыру,ой шақыру,топтық жұмыс, СТО,АКТ,кері байланыс,бағалау.

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

I.Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II.Қызығушылықты ояту.

 

 

 

 

Мағынаны тану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

Ой толғаныс

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 

 

 

 

Үй  жұмысы.

 

 

 

 

 

 

Сәлемдесу.  Сабақты бастамас бұрын бір –бірімізге бүгінгі күнге, қазіргі сабаққа не тілейтінімізді айтайық.

Психологиялық тренинг

«Өзіңізге тілегенді –басқаларға тілеңіз» тренингі.

 

Топқа бөліну.

 Оқушылар партада қалай отыратынын көрсету.

 

 -«Адасқан  әріптер » әдісі  арқылы  тақырыпты  ашу

 

Асрилтаниыіеләгмңеір

 

 І топ: 

1.Ы.Алтынсарин кім? 

2. Ыбырайдың ұстаздық жолға аяқ басуына ықпал еткен кім? 
3. «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы шықты? 
Хрестоматия  қай  өлеңімен басталады? Мәнерлеп айтамыз

 

2- топ
1.Ыбырай қайда білім алды? 

2.Ең алғаш рет қай жерде, қай жылы мектеп ашқан? 
 3.»Қазақ хрестоматиясы» оқулығын жазудағы мақсаты не? 

Хрестоматия  қай  өлеңімен басталады? Мәнерлеп айтамыз

 

Әңгіме дегеніміз не? Кластер жасау

 

Олай  болса  «Атымтай жомарт», Әке  мен бала, «Бақша ағаштары» әңгімелерін оқу

Әңгімелері  қандай  тақырыптарға  арналған. Сол әңгімелерін топтастырамыз.

     Топпен жұмыс

1.Еңбексүйгіштік тақырыбындағы шығармалары: 

«Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш», «Бай баласы мен жарлы баласы», «Әке мен бала», «Асыл шөп», «Қыпшақ Сейітқұл» т.б. 

2.Тәрбие мәселесіне арналған әңгімелері: 

«Бақша ағаштары», «Талаптың пайдасы», «Мейірімді бала», «Аурудан аяған күштірек», «Шеше мен бала» т.б. 
  Жеке  жұмыс

 «ПОПС» формуласы  арқылы оқыған  әңгімелеріндегі   негізгі ақпараттарды  анықтайды
1. Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... »
2. Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

3. Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »
4. Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... »  

 

«Блум түймедағы» әдісін пайдалану: /әр  топ  өздеріне қатысты  мәліметке  қарай  дайындайды:
 1-топ  Еңбек  тақырыбындағы әңгімелеріне  байланысты

2- топ Тәрбие  мәселесіне  байланысты  

әңгімелеріне
1) Қарапайым сұрақ: Жалбыз қандай  өсімдік?
2) Анықтайтын сұрақ: Жалбыздың  пайдасы  қандай?
3) Бағалау  сұрағы: Жалбыздың  емдік  қасиеттері  қандай?
4) Шығармашылық  сұрақ: бірнеше  жауап  бір  сұрақтың  жауабы  болатын  тапсырма дайындайды?
5) Кіріктірілген  сұрақ: Жалбыз  қандай  жерлерде  өседі?
6) Практикалық  тапсырма: салыстырады өмірмен
Жұптық  жұмыс 

 Зияткерлік тест

І топ

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. (Мен жәшігім ішіне ауырды жеңілдететін бір шөп салдым.)

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. (Бағу-қағуда көп мағына барында шек жоқ, шырағым.)

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. (Аз жұмысты қиынсынсаң, көп жұмысқа тап боласың.)

ІІ топ

Шығарма аты мен шығармадан алынған үзіндіні сәйкестендір.

 

Сәтемір хан

Мына сүрлеу, бүгін жүрген көштің сүрлеуі екен-малдың жас тезегі бар.

Бір уыс мақта

Мынау ағаш неліктен тіп-тік, ана біреуі неге қисық біткен?

Шеше мен бала

Бір аяғы ақсақ құмырсқа тамның төбесіне қарай өрмелеп барады,орта шеніне барғанда құлап түседі,үшінші рет бар күшін салып қисая-мисая барып тамның төбесіне шығады.

Бай баласы мен жарлы баласы

Әже, осы қиқымның ешнәрсеге керегі бола қалмас;

Бақша ағаштары

Мен балаға ақша беріп сатып алып, құсты ұшырып қоя бердім.Менің бұл ісім сауап емес пе?

 

Жеке  Білім ланд тестке жауап беру.

Бағалау

 Бағалау
критерийі

Балл

 Әңгімелерін топтастыра  алады

2

«ПОПС» формуласы 

2

 «Блум түймедағы»  

2

 Зияткерлік тест

2

Білім ленд

2

 

Рефлексия Ы.Алтынсарин  әңгімелері  арқылы  мен не  үйрендім?

 

Бір –бірімен амандасады,қимыл-

дар жасау арқылы өлең жолдарын қайталайды.

 

 

 

 

 

Саналу  реті бойынша  бөлінеді

 

 

 

-«Адасқан  әріптер » әдісі  бойынша  әріптерді  орнына  қою  арқылы жаңа сабақтың тақырыбын  ашады.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өз –өзіме  хат.бүгінгі  сабақтан  өзіме  не  алдым?

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

тар,

өлең шумағы

 

 

фильм үзінді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

Слайд

 

Кесте

 

 

Жемістер суреті,флепчарт,желім,маркер

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

Сәтемір хан

Мына сүрлеу, бүгін жүрген көштің сүрлеуі екен-малдың жас тезегі бар.

Бір уыс мақта

Мынау ағаш неліктен тіп-тік, ана біреуі неге қисық біткен?

Шеше мен бала

Бір аяғы ақсақ құмырсқа тамның төбесіне қарай өрмелеп барады,орта шеніне барғанда құлап түседі,үшінші рет бар күшін салып қисая-мисая барып тамның төбесіне шығады.

Бай баласы мен жарлы баласы

Әже, осы қиқымның ешнәрсеге керегі бола қалмас;

Бақша ағаштары

Мен балаға ақша беріп сатып алып, құсты ұшырып қоя бердім.Менің бұл ісім сауап емес пе?

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. (Мен жәшігім ішіне ауырды жеңілдететін бір шөп салдым.)

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. (Бағу-қағуда көп мағына барында шек жоқ, шырағым.)

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. (Аз жұмысты қиынсынсаң, көп жұмысқа тап боласың.)

 

 

 

 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. (Мен жәшігім ішіне ауырды жеңілдететін бір шөп салдым.)

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. (Бағу-қағуда көп мағына барында шек жоқ, шырағым.)

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. (Аз жұмысты қиынсынсаң, көп жұмысқа тап боласың.)

 

 

Сәтемір хан

Мына сүрлеу, бүгін жүрген көштің сүрлеуі екен-малдың жас тезегі бар.

Бір уыс мақта

Мынау ағаш неліктен тіп-тік, ана біреуі неге қисық біткен?

Шеше мен бала

Бір аяғы ақсақ құмырсқа тамның төбесіне қарай өрмелеп барады,орта шеніне барғанда құлап түседі,үшінші рет бар күшін салып қисая-мисая барып тамның төбесіне шығады.

Бай баласы мен жарлы баласы

Әже, осы қиқымның ешнәрсеге керегі бола қалмас;

Бақша ағаштары

Мен балаға ақша беріп сатып алып, құсты ұшырып қоя бердім.Менің бұл ісім сауап емес пе?

 

 

Бағалау
критерийі

Балл

 Әңгімелерін топтастыра  алады

2

«ПОПС» формуласы 

2

 «Блум түймедағы» 

2

 Зияткерлік тест

2

Білім ленд

2

 

 

Бағалау
критерийі

Балл

 Әңгімелерін топтастыра  алады

2

«ПОПС» формуласы 

2

 «Блум түймедағы» 

2

 Зияткерлік тест

2

Білім ленд

2

 

 

Бағалау
критерийі

Балл

 Әңгімелерін топтастыра  алады

2

«ПОПС» формуласы 

2

 «Блум түймедағы» 

2

 Зияткерлік тест

2

Білім ленд

2

 

 

Бағалау
критерийі

Балл

 Әңгімелерін топтастыра  алады

2

«ПОПС» формуласы 

2

 «Блум түймедағы» 

2

 Зияткерлік тест

2

Білім ленд

2

 

 

 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

 

 

Шашылған сөздерден сөйлем құра.Қай шығармадан алынған?

А) ауырды,жәшігім,салдым, мен, ішіне, жеңілдететін,бір, шөп. 

Ә) барында, жоқ, бағу-қағуда, шек, көп, шырағым, мағына. 

Б) тап,көп, жұмысты, аз, қиынсынсаң, боласың, жұмысқа. 

 

Просмотров: 1330


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст