«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа-лицей города Макинск отдела образования по Буландынскому району управление образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктері. Өзендері.

06.01.2017

 

География

8 «а» сынып

14.12.2016.

Сабақ тақырыбы:

Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктері.

Өзендері.

 

Сабақтың 

мақсаты:

Әрбір оқушы Қазақстан өзендерін,олардың ұзындығы мен  құятын алаптарын біледі.Оқушылар өзендердің

қоректенуі жайлы біледі. Кейбір оқушылар өзен суларының шығыны жылдық ағыны,

лайлану себептерін біледі.

Күтілентін нәтижесі:

Мақсатқа сай

тапсырмаларды орындап, картадан көрсетеді.

Сабақтың көрнекі құралдары:

ИТ, карталар,атлас,кескін карта,

тірек-сызбалар, суреттер, кеспе қағаздар,электронды  оқулық, интернет,оқулық.

 

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. 2 минут.

Сыныпты топқа бөлу (капитан ойыны арқылы).

 

Берілген

инструкцияны орындайды.

Капитан

ойыны арқылы серпіліп, топқа бөлінеді.

 

 

Үй тапсырмасын сұрау. Тест арқылы. 8 минут.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

137

беттегі тестті орындауға беремін.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

В

В

В

В

Д

В

А

В

А

Орындап

тексереді. ИТ-дан жауап парағын көрсетемін.

 

Мағынаны тану: «электронды

оқулық» арқылы сабақты түсіндіру. 5 минут.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Республика

аумағындағы ішкі суларға: өзендер,көлдер, жерасты сулары,

мұздықтар,бөгендер,каналдар жатады.Эл. оқул. Өзендер, Жер асты

сулары тақырыбын қосып көрсетемін.Топтарға уақыт беріп, 1,5,6 тапсырмалар

бойынша жұмыс жасауын тапсырамын.

Өзендер, Жер асты сулары тақырыбын тыңдайды. 1,5,6 тапсырмалар

бойынша жұмыс жасайды

 

Топпен жұмыс  «Сәйкесін

тап» ойыны.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

4-кестені түсіндіремін. Өздеріне танысып шығуға уақыт

беремін.

Тапсырма Өзен атаулары,жалпы ұзындықтары,Қазақстандағы

ұзындығы, құятын алабын ортаға шығып қорғайды.

Мысалы: Ертіс-жалпы ұзындығы-4248км-Қазақстандағы ұзындығы-1700км-Солтүстік

мұзды мұхит алабы.

 

 

 

Өзендер

Жалпы ұзындығы (км).

Қазақстандағы ұзындығы (км).

Ертіс

4248

1700

Есіл

2450

1400

Жайық

2428

1082

Сырдария

2212

1400

Тобыл

1591

800

Іле

1439

815

Шу

1186

800

 

 

Өзен суының шығыны және жылдық ағыны.

 

  Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Өзеннің

су шығыны-өзеннің су қимасынан бір секунд ішінде ағып өтетін су мөлшері. м

куб/секунд. Ертіс-3000м/с, Сырдария-703 м/с, Іле-480 м/с. Өзеннің бір жыл

бойы аққан суы жылдық ағын д.а. Ертіс-28 млрд м куб/сек.

Жазады

дәптерлеріне.

Өзендердің қоректену түрлері:

 

  Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Жазық

жерлердегі өзендер-қар,жаңбыр суымен; Биік таулы өзендер-қар суы, жер асты

суымен және мұздықтармен қоректенеді.

Әр

топқа бір өзеннен беремін. Қалай қоректенетінін табады. 1-Қаратал, 2-Нұра, 3-Сағыз.

Топта

өзендерді қоректену түрлеріне қарай жіктейді.

Әр

топ өз тапсырмасын орындайды.

Өзендердің лайлылығы.

 

  Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Лайлылықты

түсіндіремін.

Орталықтағы

өзендер-50-100 г/м куб. Төменгі ағысында-200 г/м куб.

Батыс

өзендері-500-700 г/м куб.

Тау

өзендері- Іле 650 г/м куб, Шу-900 г/м куб,Сырдария-1200 г/м куб.

Дәптерлеріне

жазып, салыстырады.

 

Қорытындылау:

Электронды оқулықтағы тестпен

оқушылардың мақсатқа жеткен жетпегенін тексеремін.

Бағалау:

Бағалауды өз қолыма аламын. Үй

жұмысындағы 10 тест. Бекітудегі 15 тест. Барлығы 25 тест. Бағалау

шкаласы:  25-3=5

                                                            

25-5=4

                                                            

25-7=3

Рефлексия:

Әр

топтан бір оқушы мақсатқа жеттік пе талдау жасайды.

Үй тапсырмасы:

28 тақырыпты мазмұндау, тақырыпта

кездесетін өзендерді,алаптарымен қоса кескін картаға түсіру,тақырып соңындағы

сұрақтарға дәптерге жауап жазу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 884

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст