Сабақ жоспары
Сынып: 8
Күні:
Тақырыбы: Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас
Мақсаты: Оқушыларға қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас сөйлем туралы түсінік беруді жалғастыру.
Білімділік: Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас сөйлем және оның жасалу жолы туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту, өз ойын еркін, жатық жеткізе білуге дағдыландыру, мәнерлеп оқуға баулу.
Тәрбиелік: туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру, адамгершілікке,
қонақ сүйгіштікке, қасиетті нәрселерді қадір тұтуға, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақ әдісі: аралас
Көрнекілігі: оқулық, тақта, бор.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих
Сабақ барысы
I.Қызығушылықты ояту.
Үйымдастыру: Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың тақырыбын,
мақсатын айту.
Үй жұмысы: Жедел сұрақтар арқылы өткен сабаққа шолу жасап, үй жұмысын тексеру.
II. Мағыныны ажырату
Жаңа сабақ:
Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем – бағыныңқы
сөйлемі басыңқы сөйлемдегі істің, қимылдың, ойдың қалай орындалғанын білдіреді.
Құрамындағы жай сөйлемдері бір-бірімен салаласып та, сабақтасып та
байланысқан құрмаластың түрін аралас құрмалас сөйлем дейді.
Бағыныңқы сыңар |
Бағыныңқы сыңар баяндауышының тұлғасы |
Сұрағы |
Басыңқы сыңар |
Ауылдың бар назарын өзіне аударып,
|
-а, -е, -й және -ып, -іп, -п тұлғалы көсемшеден; |
Қалай? |
сән-салтанатпен ауылға келіп кірді. |
Ол ештеңені естімегендей, |
Есімше тұлғасына -дай, -дей жалғанып, немесе күйі, қалпында тіркесіп; |
Қайтіп? |
өз ісін жалғастыра берді. |
Болған жайға мән берместен, |
Болымсыз етістікке шығыс септік жалғауы жалғанып жасалады. |
Қалай? |
бұл емін-еркін жүр еді. |
Сабақты бекіту: оқулықпен
жұмыс:( түртіп алу стратегиясын қолдану)
320- жаттығу. Қимыл-сын бағыныңқы сабақтастың керекті сыңарын өздерің құрастырып жазыңдар.
|
құмыраны түсіріп алды. |
Сан түрлі ойға беріліп келе жатып, |
|
Ешбір ашуланбастан, |
|
|
гүл күтімі жайлы журналдар алдырды. |
323-жаттығу
Мәтіннен қимыл-сын бағыныңқы сабақтастарды көшіріп жазыңдар.
III. Ой толғау.
Сабақты қорыту:
Біз бүгін не үйрендік, не туралы білдік. (ауызша)
Үйге тапсырма: 324-жаттығу. Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтасты кірістіре отырып, сүйікті спорттық ойындарыңды сипаттап жазыңдар.
Бағалау: оқушылардың білімін бағалау.
Күнделікке қою.