«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа-лицей города Макинск отдела образования по Буландынскому району управление образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Шығыс Қазақстан шаруашылығының қалыптасу ерекшеліктері. Халқы

07.04.2017

    

Пән:  География.    Сынып:  9 «а,б».    Күні:  24.02.2017.     Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы:

Шығыс Қазақстан шаруашылығының  қалыптасу ерекшеліктері. Халқы.

 

 

 

Сабақтың мақсаты:

                  

Аймақтың ЭГЖ және табиғат жағдайын, ресурстарын білу.

Халқына қатысты мәліметтерді меңгеру, тақырыптағы жаңа атаусөздердің мағынасын ашу.

Оқу  нәтижесі:

 ЭГЖ және табиғат жағдайын, ресурстарын біледі. Халқына қатысты мәліметтерді меңгеріп,

тақырыптағы жаңа атаусөздердің мағынасын ашады.

Түйінді  идеялар:

Оқыту – бұл ерікті,дербес, күш салуды қажет ететін үдеріс. Бұл – ынтаны, шыдамдылық пен мұқияттылықты талап ететін өзіндік серпіні болуы мүмкін ескі, баяу, бірізді үдеріс.”

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:

мұғалім немен айналы-сады.

  oқушылар  немен айналысады

Сабақты

ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгелдеп,

сергіте отырып, топқа бөлемін.

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ: 

 

 

 

Жаңа сабақты бекіту:

1.Сергіту сәтін орындайды.

Оқушыларды 1,2,3 деп саналып 3 топқа бөлінеді.1 бір топ,2 бір топ, 3 бір

топ.3 топқа да 2 газеттен беріледі. 1 газет жерде төселіп топ үстіне

тұрады,екінші газет қолдарында болады.Газеттен шығып кетпей екі газетті

кезек-кезек ауыстырып үстіне өтіп межелен-ген жерге жету керек.Шығып кетсе қайтадан бастайды.Бұл ойын оқушыларды ұйымшыл-дыққа, тәртіпке бір-бірінқолдауға үйретеді.5 минут.

Сабаққа  көңілді,  жағымды  әсермен 

кіріседі.

Сынып сол 3 топқа бөлінгені бойынша сабаққа кіріседі.  

Үй жұмысы Орталық Қазақстан қалалары деген тақырып болатын, сол бойынша

1-тапсырма:

1 топ Қарағанды қаласы. 

2 топ Теміртау қаласы.  3 топ

Балқаш және Жезқазған қаласы. Оқушылар топта талқылай, талдайды. 3 минут. 1-ші топ келісе отырып ортаға Қарағанды қаласының

әкімін шығарады. Әкім ортадағы креслоға жайғасып халыққа есеп береді.Өзге 2

топ оқушылары Қарағанды қаласы бөлімінен сұрақтарды қарша жаудырады.Әкім барлық сұраққа жауап беруі тиіс.Келесі Теміртау әкімі,содан кейін

Балқаш,Жезқазған әкімдері ортаға шығып есеп береді.

Әр топтан 1 оқушы қала әкімінің орынбасары ретінде қиналған сұрақтарына жауап беруіне болады.12 минут.

Жаңа сабақ: Тақырыптағы 3 бөлім 3 топқа бөліп беріледі. 3 топта өз бөлімдері бойынша топта оқып, талқылайды.Ортаға бір оқушыны

шығарады,сол оқушы өз бөлімінде берілген мәліметті тақтаны, борды т.б.

пайдаланып түсіндіреді. Осылай екінші топ 2 бөлімді, үшінші топ 3 бөлімді

түсіндіреді. Ортада түсіндіріп жатқан оқушы оқушылардың дәптерге жаңа

мәліметтерді жазуын да қадағалайды. Былайша айтқанда мұғалім образына енеді.5 минут оқып талқылауға, 5 минут 1-ші

топтың түсіндіруіне, 5 минут 2-ші топтың түсіндіруіне, 5 минут 3-ші топтың

түсіндіруіне. Жалпы 20 минут.

Сабақты бекіту:  тақырып соңындағы 9 тест тапсырмасын

беремін. Интерактивті тақтаға ашып қоямын әр оқушы жеке орындайды. Тексеріп

бағасын қоямын. 9-1=5; 9-2=4;  9-3=3.    5

минут.

1.Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік орталығы:

а) Павлодар;  ә) Риддер; 

б) Өскемен;  в) Семей;  г) Зырян.

2.Шығыс Қазақстанмен шектесетін

мемлекеттер:

а)Ресей-Монғолия;  ә)Ресей-Иран;  б)Ресей-Қытай;  в)Ресей-Қырғызстан; г)Ресей-Өзбекстан.

3.Шығыс Қазақстанмен шектеспейтін

экономикалық аудан:

а)  Батыс;    ә)  Солтүстік;    б)  

Оңтүстік;     в)  Орталық;    

г)  барлығы.

4.Шығыс Қазақстанда қандай көмір кен орны

 шоғырланған:

а)  қаражыра;    ә)  богатырь;   

б)  восточный;    в) 

екібастұз;    г)  шұбаршөл.

5. Малеев, Риддер кен пайдалы қазбалары:

а) мыс, алтын;   ә) алтын, күміс;   б) көмір, газ;   в) титан, вольфрам;    г) мырыш, қорғасын.

6. Тишин кен орнының пайдалы қазбасы:

а)  мырыш;    ә)  алтын;   

б)  көмір;    в) 

титан;    г)  мұнай.

7.Оңтүстік Алтай  мен Қалба жоталарында қандай кен орындары

орналасқан?

а)  алтын,мыс;   ә)  алтын,күміс;   б) тас көмір,газ;    в) қалайы, вольфрам;    г) мұнай,газ.

8. Шығыс Қазақстандағы ең ірі су қоймасы:

а)  Қапшағай;    ә)  Бұқтырма;   

б)  Шүлбі;   в) 

Өскемен;    г)  Шардара.

9. Шығыс Қазақстанның урбандалу деңгейі:

а)  50% ;     ә)   55% ;     б)  60% ;    

в)  59% ;     г) 83% .

Жауаптары:  

 1-б; 

2-б;  3-а;  4-а; 

5-г;  6-а;  7-в; 

8-ә;  9-в.

Дереккөздер және жабдықтар: Интерактивті тақта, оқулық, слайдтар, карта, кесте.

Кейінгі оқу:

44-45 тақырыпты

мазмұндау. Тақырып соңындағы тапсырмаларды дәптерге орындау.

 

Сабақты бағалау:

 

  Үнемі оқушылар бірін-бірі, өзін-өзі бағалау міндетті емес. Сондықтан мен осы жолғы бағалауды оқушылардың

белсенділігін қадағалай отырып, өз қолыма аламын.

“Жақсаруға қол

жеткізудегі ең ықпалды қару – кері байланыс”. Екі жұлдыз,бір тілек; Кері

байланыс. Оқушылардың сабақтан алған әсері.

Просмотров: 1523

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст