«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа-лицей города Макинск отдела образования по Буландынскому району управление образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сабақтас құрмаластың жасалу жолдары

07.02.2018

 

Қазақ  тілі

 Сынып 8 «А»

Күні

Сабақтың тақырыбы

Сабақтас құрмаластың жасалу жолдары  

Сабақтың мақсаты

  Оқушылардың сабақтас

құрмалас сөйлем      туралы түсінеді. Сабақтас  құрмалас

сөйлемдердің жасалу жолдарын біледі.,  салалас сөйлемдерден

ажырата алады.

Күтілетін нәтиже

1.Оқушылар салалас құрмалас сөйлемдер туралы білімдерін нығайта түседі.

2.Салалас құрмалас пен  сабақтас құрмалас сөйлемдерді бір-бірінен ажырата біледі.

3.Сабақтас құрмалас сөйлемді түсініп, тәжірибеде қолдана алады.

4.Сөйлем талдау қабілеттері шыңдала түседі.

5.Топ бойынша жұмыс істеуге дағдыланады.

Сабақтың әдіс-тәсілдері

Миға шабуыл, «Кім жылдам?» әдісі, түсіндіру,

флипчартты пайдаланып, постер қорғау, талдау жұмыстары, оқулықпен жұмыс,

топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен амандасу,  Екі көзің не үшін керек?

- Жақсылықты көру үшін.

- Екі қолың не үшін керек?

- Елге көмек беріп, жақсылық жасау үшін.

- Құлақ не үшін керек?

- Ақыл- кеңес, жақсыны тыңдау үшін.

- Ті мен жағың не үшін керек?

- Ақиқатты, жақсыны айту үшін.

- Ал аяғың ше?

 Шетте жүрсем, туған жерге қайту үшін.

Топқа бөлу (4 жемістің атын таңдатып, 4 топқа бөлу. Алма, алмұрт, шие, шабдалы оқу құралдарын тексеру.

-Амандасу,

кезекші оқушы сабаққа қатысты мәлімдеу, оқу құралдарын шығару;-Сергіту сәтіне

ұйымшылдықпен қатысу.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

-Миға шабуыл  

Ия          жоқ

1.Құрмаластың  құрамында 

екі  не одан көп  жай сөйлем  болады.

2.Ыңғайлас салаластың жалғаулық

шылаулары  не,немесе, яки.

3.Салалас  құрмалас 6 ға бөлінеді.

4.Тек жалғаулық шылау арқылы  жасалады кезектес пен талғаулы  салалас.

5.Түсіндірмелі  салалас 

шылаулар арқылы  байланысады.

6.Себеп  мәнді  салаластың тыныс

белгілері үтір  ғана.

7.Сондықтан сол себепті  шылаулар келсе салдар мәнді жай сөйлем алдынан жазылады.

8.Қарсылықты  салаластың 

жай сөйлемдері  

шылауларсыз  келсе үтір және  сызықша 

қойылады.

9.кейде ,бірде, біресе шылаулары

қайталанбай  қолданылады.

10.салалас  құрмаластың 

жай  сөйлемдерінің  баяндауыштары тиянақты  тең  дәрежеде байланысады.

 

 

-Өткен

тақырыптар бойынша сұрақтарға тез әрі нақты жауап беру. Әр топтағы оқушылар

сұраққа тек қол көтеру арқылы жауап береді.

  Жаңа сабақ

1.Қызығушылықты ояту. Ой шақыру.сабақ  деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?

Неде  сабақ  болады?

– Мағынасын түсіндіргеннен кейін тірек сөздер арқылы жаңа. сабақтың тақырыбы,

мақсатын оқушылар өздері  шығарады.   

Топқа бағалау парағы таратылады.

1.Сұрақтарға

жауап бере отырып, өз пікірлерін білдіру.2.Дәптерге тақырыпты жазу.

3.Жаңа

сабақты түсіндіру барысында мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, мысалдар

келтіру.

1.топпен  жұмыс

Оқушылардың сабақты толықтай түсінгендеріне көз жеткізу.2.Постер толтырту. Әр топтың

топпен бірлесе отырып жұмыс жасауын қадағалау. Оқушылардың ойларын жетектеу.

3.Оқушылармен бірлесе отырып, тұжырым жасату.

   Сабақтас  құрмаластың  негізгі  белгілері.

1-      жұппен жұмыс

2-      Мына сөйлемдердің сабақтасу жолын  түсіндір

4.      Сергіту сәті мақал айту.сабақтаса байланысқан

3.      Сөйлем  құра  жеке жұмыс

4.      Бетің, болса, өкпелеме, қисық, айнаға;  Қар, тапса, жанады, қалауын;  Табылмайды, еңбексіз, ауырса, емі; Күйін, тартқанда, «Боз інген», қояды, шырылдауын, боз торғай; үйге, кірмей, достары, қайтпады, ол ,үйіне

5.      279- жаттығу

1.Жаңа сабақтан

түсінген білімдерін флипчартқа толтыру. Берілген ақ параққа түсінгендерін

жазады, келесі топ толықтырып өздеріне береді де топ басшысы көмекшілерімен

бірге қорғайды.

2.     

Тұжырым жасау:

  ,

 

 

 

 

 

 

 

3.Жаттығу жұмыстарын орындау.

-Оқушылар, бүгінгі сабақтан не түсінгенімізді білу

мақсатында Венн диаграммасын толтырамыз.  

-Әр топ

өздеріне берілген тапсырма бойынша Венн диаграммасын плакатқа толтырады, топ

басшысы қорғайды.

  

Керітбайланыс .-Оқушылар, біз бүгін  қандай  білім алдық.  

-Сұраққа өз

сөзімен жауап беру керек. (Оқушының жаттанды білімі емес, түсінгендігі

көрінеді).

  1.     Үйге тапсырма

280--жаттығу.

2.      Ережелерді қайталау.

-Үйге берілген тапсырмаларды дәптерге жазып алады.

VІІІ.Бағалау.

-Оқушылар, қазір бағалау парағын пайдалана отырып, әр топ

басшысы өз тобындағы оқушыларды бағалайды.-Топ басшыларының бағалауларына

пікір білдіре отырып, қосымша бағалау.

-

-Топ басшылары

бағалау парағын пайдалана отырып, өз тобындағы оқушылардың сабаққа қатысу

деңгейлері бойынша бағалайды.Бағалау критерийі:

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасына дайындығы

Оқулықпен жұмыс

Топпен жұмыс

Просмотров: 934

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст